Kardeş Kıskançlığı İle Nasıl Başa Çıkılır?


Kardeş ilişkisi; çocukların sosyal ve duygusal gelişiminde etkin rol oynayan bir ilişki şeklidir. Aileye bir kardeşin katılıyor olması anne ve babanın diğer çocuktan beklentilerinin yükseldiği bir dönem olarak gözlemlenmektedir. Kardeş kıskançlığının temelinde ise anne ve babanın tutum farklılıkları etkin rol oynamaktadır. 

Ailede ilk çocuğun kardeşi kıskanması zaman zaman karşılaşılan bir problemdir. Aynı zamanda ilerleyen süreçle birlikte büyük çocuğun da kardeşini kıskandığı duygusuna rastlanmaktadır. Kıskanmak elbette çocuk yaşta doğal bir duygu kategorisine girebilir fakat bu sürecin yönetilmesinde anne ve babanın sağlıklı bir tutum içerisinde olması oldukça önemlidir. Kardeş ile birlikte ilk olarak çocuğun hayatına rekabet duygusu girmektedir. Küçük kardeş gelene kadar daha merkezde ve aile odağında kendini hisseden çocuk birden kardeşin küçük olduğu için korunma davranışıyla karşılaşınca ilişkide rekabetin artmasına ve merkezine kardeşini almasına neden olmaktadır. 

Çocukların Yaşlarına ve İhtiyaçlarına Göre Onlara Ayrılacak Zaman Doğru Planlanmalıdır!

Çocuklara birbirlerinden farklı yönlerini göstermek hem onları daha iyi tanımanıza yardımcı olur hem de çocuğunuzun kendini daha değerli hissetmesine olanak sağlar. Çocuklara eş zamanlı değil bireysel olarak da zaman ayırdığınızı gösteriyor olmanız çocuğunuzun güven duygusunu sağlıklı bir şekilde besler. 

Çocuklar Kardeş Kıskançlığını İfade Etmenin Farklı Yollarına Başvurabilirler!

Her yaş grubu kendini net bir şekilde ifade edemeyebilir. Ancak yeme ve tuvalet alışkanlıklarının değişmesiyle beraber sizlere bir mesaj veriyor olmak istiyor olabilir. Anne dışındaki sosyal temasın reddi de kardeş kıskançlığını ifade eden bir davranış şekli olabilmektedir. Hissettiği sıkıntıyı bu şekilde göstermeye çalışmaktadır. Bu tür davranışlar ancak anne ve babanın olumlu tutumları ile çözüme daha rahat ulaşabilmektedir. 

Kardeş Kıskançlığının Önüne Geçilebilmesi İçin;

  • Hamilelik sürecinde çocuğunuzu kardeşine hazırlamalısınız. 
  • Çocuklarınızı kıyaslamaktan kesinlikle uzak durmalısınız. 

‘’Sen daha büyüksün!’’

‘’Sen ablasın! -abisin!’’

Yukarıda verilen örnekler ve benzeri tanımlamalar çocuğa oldukça itici gelmekte ve yaşından daha büyük bir sorumluluk yüklemektedir. 

  • Olumlu davranışları pekiştirme yoluna girip ceza yönteminden uzak kalınmalıdır. Sık sık çocuklarınıza onları ne kadar sevdiğinizi dile getirmelisiniz. 
  • Kardeş gelmeden önceki ilgi ve alakayı öncekiyle aynı oranda devam ettirmelisiniz. Çocuğa asla ‘’kardeşini kıskanmamalısın!’’ gibi cümleler sarf edilmemelidir. 

Özellikle bu maddelerin diğer aile üyeleriyle iş birliği yaparak gerçekleştirilmesine özen gösterilmelidir.

                                                                                                           

Paylaşmak güzeldir:
Tags
Yazan:

Uzm. Aile Danışmanı