Mükemmeliyetçi anne bana tutumları

MÜKEMMELİYETÇİ ANNE VE BABA TUTUMLARI

Mükemmeliyetçi olan kişiler, kendinin hem yüksek standartlara ulaşması gerektiğine inanır hem de tüm ilişkiler dahil asla hata yapmaması gerektiğini düşünür. Bu toplumsal normlar olarak olumlu bir özellik gibi gözükse dahi aslında kişinin iç dünyasında sonuna erişilmez bir yolculuk gibidir.

Mükemmeliyetçilik genel olarak en doğruyu yapma azmiyle karıştırılmaktadır.  Bu durumda izlenecek yol ise sağlıklı bir şekilde olması gerekene denge ile, yönelmektir. Bu tarz tutumlar ebeveynler üzerinde de görülmektedir. Anne ve babalar elbette ayakları yere sağlam basan çocuklar yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu özgüven açısından doğru bir yönlendirme olsa dahi bazı davranış ve tutumlarda aşırıya kaçmak zarar verici etkileri doğurabilmektedir.

Mükemmeliyetçi Ebeveyn Tutumu Çocukların Arkadaşlık İlişkisini Olumsuz Yönde Etkiliyor!

Mükemmeliyetçi anne ve babaların yanında çocuklar, sürekli kendini beğendirme ve kabul görme kaygısı taşımaktadır. Çocuğun odak merkezi bu durum olunca çocuklar mükemmele ulaşmanın yolunda arkadaşlarıyla doğru iletişim kurmakta geri planda kalıyorlar.  Özellikle arkadaşlık ilişkilerinde de hata yapacağını düşünen çocuk, arkadaş ilişkilerindeki oyunlarda da başarısızlığı asla göze alamaz. Çünkü başarısızlık, yenilgi çocuğun zihninde her şeyin sona erdiği noktadır.

Çocuğunuzu Ayrı Bir Kişilik Olarak Kabul Edin ve Onu Tanımaya Çalışın!

Anne ve baba olarak önce kendinizden başlayarak aksayan bazı yönlerin törpülenmesi gerekiyor olabilir. Aşırıya kaçan tutumlarınızın farkına varıp çocuğu kaygıya sokan etmenler muhakkak sorgulanmalıdır. Her çocuğun yapabildikleri ve yapmakta zorlanabileceği şeyler vardır. Çocuktan yaşı doğrultusunda üst performans beklemek, anne ve baba olarak gerçekleşmeyen hayallerinizi çocuğun üzerinde gerçekleştirmeye çalışmak, akranlarıyla yapılan kıyaslar ve bu kıyaslarda acımasız olmak başarı hırsını kaygıya dönüştürür.

Çocuğun eylemlerinde sonuca değil çabaya önem vermek gerekiyor.  Yapılan hatalarda katı olmamak adına kendinize sürekli yapılan hataların insanı geliştiren yanları olduğu gerçeğini hatırlatmalısınız. Aksi taktirde çocukluğun yetişkinliğe yansıması katı, esnek olmayan bir bireydir. Çocuğunuzu ilgisi olmayan herhangi bir şeye zorlamayıp ona her koşulda sevginizi belli etmelisiniz.

Uzm. Aile Danışmanı / Serap Ağalar

Paylaşmak güzeldir:
Yazan:

Uzm. Aile Danışmanı